Plikyti pyragaičiai su uogų grietinėle

Vaikystėje mūsų namuose niekas šių pyragėlių nevadindavo plikytais. Tikriausiai dėl savo išvaizdos, jie turėjo visai kitą ir, manau,  daug tinkamesnį pavadinimą – troliai mumiai . Visai kaip Tuvės Janson troliai Mumiai.  Kartais pyragėliai neprognozuojamoje tarybinėje orkaitėje sukrisdavo, tuomet likdavo tik troliai. Bet man jie būdavo skanūs visokie – ir puikiai iškilę mumiai, ir ne tokie išdidūs troliai (šie gal dar skanesni). Kartais ir dabar neištveriu, pradarau orkaitės dureles įpusėjus kepimui (kas griežčiausiai draudžiama kepant plikytinius), kad pagriebčiau apkepusį, iš išorės jau traškų, bet viduje dar gerokai drėgną pyragėlį. O kai dukra iš lentynos atsineša knygą apie trolius Mumius, imu šaldytuve  ieškoti kiaušinių ir sviesto, traukiu iš spintelės miltus, kaičiu orkaitę ir netrukus skaitome mėgstamiausią istoriją apie nematomą vaiką, užkąsdamos cukraus pudra gausiai nubarstytais troliais mumiais.

Šįkart trolius mumius dar pagerinau grietinėle su uogomis. Juk dabar toks metas, kai reikia semti vitaminus iš kiekvieno kąsnio!

Plikytiems pyragėliams reikės (iškepsite jų apie 30):

85 g sviesto

220 ml vandens (galima naudoti pieno/vandens mišinį, pyragėliai bus minkštesni)

105 g miltų

1 a.š. vanilinio cukraus

truputis druskos

3 vidutinio dydžio kiaušiniai

Orkaitę įkaitiname iki 200 laipsnių. Kubeliais supjaustytą sviestą dedame į puodą, pilame vandenį, beriame druską ir užverdame. Kol užvirs, prasijojame miltus. Užvirus vandeniui su sviestu, nieko nelaukdami pilame miltus ir mediniu šaukštu energingai maišome, kol tešla atšoks nuo puodo kraštų ir susiformuos rutulys. Ilgiau maišyti nereikia, nes tuomet pyragėliai kepdami skilinės. Tešlą puode paskleidžiame kuo ploniau, kad truputį pravėstų (apie 10 min.). Tuomet įmaišome vanilinį cukrų ir po vieną įplakame kiaušinius. Tešla turi gautis minkšta, blizgi, laikanti formą.  Ją sudedame į konditerinį maišelį su žvaigždutės formos antgaliu ir kepimo popieriumi išklotoje skardoje išspaudžiame maždaug graikinio riešuto dydžio pyragėlius.

Kepame apie 20-30 min. Kai pyragėliai gražiai pakyla ir truputį apskrunda, aš paprastai sumažinu temperatūra iki 170 laipsniu, kad jie dar kelias minutes padžiūtų (apsidraudžiu, kad netektų iš orkaitės traukti trolių (nebent toks buvo planas)). Iškepusius pyragėlius, prieš įdarydami, atvėsiname.

Uogų grietinėlei (įdarysite apie 20 pyragėlių):

200 g riebios grietinėlės (35-36 proc. riebumo)

100 ml įvairių pertrintų uogų (uogas tryniau per sietelį, kad neliktų sėklų)

3-4 v.š. cukraus (jei uogos labai rūgščios, galima ir daugiau)

5 g želatinos (naudoju dr. Qetker)

1 v.š. vandens

cukraus pudros pabarstymui

Želatiną užpilame vandeniu, išmaišome ir paliekame išbrinkti. Uogų tyrę pakaitiname, kad būtų karšta ir sudedame išbrinkusią želatiną – gerai išmaišome, kol želatina ištirpsta. Paliekame ataušti. Tuo tarpu išsiplakame grietinėlę iki standumo. Į ataušusią uogų tyrę įdedame pora šaukštų grietinėlės, gerai išmaišome. Tuomet sumaišome uogas au likusia grietinėle.  Grietinėlę pusvalandžiui dedame į šaldytuvą, kad kiek sustingtų, o po to, įdarome pyragėlius. Įdaryti patogiausia su konditeriniu švirkštu arba, prapjovus pyragėlio šonelį, su šaukštu.

Įdarytus pyragėlius barstome cukraus pudra ir mėgaujamės! Beje, jei iškart nesuvalgėte visko (kuo aš, aišku, labai abejoju :)) – pyragėliai bus skanūs ir kitą dieną, jei tik juos laikysite sandarioje dėžutėje šaldytuve.

Saldžių akimirkų !

Pyragėlių receptas: Leiths techniques bible

7 komentarai “Plikyti pyragaičiai su uogų grietinėle

Parašykite komentarą